Tymián obecný

Tymián obecný
  • příbuzný mateřídoušky je známý svou silnou, nezaměnitelnou vůní
  • dorůstá výšky 20 cm a šířky 30 cm a vyhovuje slunné stanoviště a dobře propustná půda
  • dodá chuť a vůni ovocné šťávě, salátu, zálivce, pikantní omáčce a veškerým pokrmům z masa a zeleniny. Hodí se na pečenou, grilovanou či dušenou rybu. Neztratí ani v nádivce do kuřete, v rajčatových omáčkách a polévkách, ale také v paštikách a marinádách.
  • má dezinfekční účinky, působí proti parazitům, průjmům a nadýmání a zlepšuje trávení. Ulevuje při chronických zánětech žaludku a podporuje krevní oběh. Mírní kašel a pomáhá při bronchitidách, astmatu a černém kašli. Napomáhá obnovit normální střevní flóru, proto je prospěšný při braní antibiotik a při kandidóze. Je účinný při vyčerpání, úzkosti, nespavosti a depresi. Má močopudné účinky, působí tedy při zadržování vody v těle, infekcích močových cest, revmatismu a dně. Tymiánový olej se zevně používá jako mazání při artritidě, svalové bolesti a jako dezinfekční prostředek. Nálev nebo tinktura jsou účinné jako ústní voda, kloktadlo a k oplachování aftů.  
  • Tymiánový sirup - výroba ideálně těsně před rozkvětem, nejpozději v květu. Svaříme 200 g medu a 250 g vody, vhodíme 15 g čerstvé či 10 g sušené nastříhané tymiánové natě (tymián jako koření koupené v samoobsluze zásadně k léčebným účelům nepoužíváme, u koření není totiž zajištěna bylinářská kvalita sběru, sušení, skladování ani expirace). Přivedeme znovu k varu a krátce povaříme. Necháme luhovat 24 hodin, poté přefiltrujeme (dostaneme 400 ml sirupu) a uchováme v chladničce v tmavé lahvičce. Užíváme při kašli 3 x denně lžičku - recept dle Kuchařky ze Svatojánu http://kucharkazesvatojanu.blogspot.com/2018/06/tymianovy-sirup.html
  • TYMIÁNOVÁ TINKTURA

    Tymiánovou tinkturu využijete nejen při kašli, angíně, horečce nebo chřipce, při průjmu, žaludečních kolikách, bolestivé a silné menstruaci, při kocovině, depresích a úzkostech ale i při návalech v menopauze. Zevně tinkturou potíráme zhnisané rány. 
    Jeden hmotnostní díl čerstvé drogy zalijeme 5 hmotnostními podíly 60 - 70% alkoholu (v nouzi použijeme čistou vodku nebo slivovici). Uzavřeme do sklenice a necháme při pokojové teplotě jeden až dva týdny macerovat. Denně protřepáváme. Slijeme přes plátno do lahvičky, dávkujeme 20 - 25 kapek 3 x denně.  http://kucharkazesvatojanu.blogspot.com/2018/06/tymianova-tinktura.html

V této kategorii nejsou žádné produkty.
Používá se opensource systém OpenCart
Podpora Opencart
Kozomínský med © 2019