Levandule lékařská

Levandule lékařská
  • 40-70 cm vysoký, stále zelený dřevnatý keřík, malé, intenzívně vonící modrofialové květy různých odstínů
  • vyhovuje plně osluněné stanoviště a sušší hlinito-písčitá propustná zemina se zásaditou reakcí, rozmnožuje se vegetativně - řízky
  • Staří Řekové a Římané ji přidávali do koupele pro její léčivé vlastnosti a uklidňující vůni. I ve středověku byla hojně používána a pěstována zvláště v klášterních zahradách. Kytička levandule měla ochránit před nákazou morem a léčila bolest, pohmožděniny, popáleniny.
  • Pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, bolestech hlavy, při obtížích nervového původu,  v aromaterapii ve formě oleje se používá při masážích
  • Levandulový sirup - 1 hrst levandule celá nať i s květy, 1 l vody, 1 kg cukr krystal nebo cukr krupice, 3 lžičky kyselinycitronová mírně navršené, 1 ks citron v biokvalitě, dobře omytý. Levanduli opláchneme a nastříháme na kousky. Vložíme do hrnce nebo mísy a zalijeme 1 l horké vody. Přidáme omytý citron nakrájený na kolečka a 3 lžičky kyseliny citronové. Zamícháme a necháme stát 24 hodin. Druhý den tekutinu slijeme přes hustý cedník do větší nádoby a přisypeme cukr. Za občasného míchání necháme cukr rozpustit. Můžeme i mírně zahřát, jde to pak rychleji. Po úplném rozpuštění cukru slijeme sirup do lahví přes hustý cedník vyložený plátýnkem. Uchováme v lednici. Pije se podle chuti rozředěný studenou vodou, případně s ledem. Může se ozdobit několika kvítky levandule.
  • Pleťový olej -Levanduli, meduňku, plátky růží  natrháme na malé kousky, vložíme do čisté zavařovací sklenice a zalijeme bio panenským mandlovým olejem tak, aby byly byliny ponořené. Sklenici dáme do hrnce s vodou a ve vodní lázni zahříváme půl hodiny, voda nesmí vřít, měla by mít pouze okolo 60 stupňů, varem se byliny znehodnotí. Teplem se podpoří vylučování účinných látek a vůní do oleje. Sklenici vyjmeme z vodní lázně, necháme zchladnout a uzavřeme víčkem. Postavíme ji na jižní okno, kde ji necháme týden na slunci, denně protřepáváme! Po týdnu přes jemné plátno nebo čistý kapesník přecedíme a uchováme v tmavé lahvičce v chladničce. vydrží do příští sezóny.

 

V této kategorii nejsou žádné produkty.
Používá se opensource systém OpenCart
Podpora Opencart
Kozomínský med © 2019